Znáte? Neznáte? Jedná se o francouzské sušenky z listového těsta. Já tedy místo listového těsta použila plundrové. Sice příchuť, kterou jsem zvolila se možná hodí spíše na zimu či podzim, nicméně nevidím jediný důvod, proč si nedopřát skořici a pomerančovou kůru i nyní. Plundrové těsto tady na webu už je, ale opakování je matka moudrosti, takže recept vložím i sem.

Z uvedeného množství budou dva plechy šneků, já udělala jeden a ze zbytku těsta umotala croissanty.

  • 400g mouky Adveni zelená
  • 350ml mléka
  • 60g cukru
  • 1 vejce
  • 1 sáček sušeného droždí Noli
  • 250g másla

Nejprve si připravíme máslo, které vložíme mezi dva pečící papíry a vyválíme čtverec o rozměrech 20 x 20cm. Uložíme do lednice.

Z ostatních surovin vypracujte těsto. Nejprve začněte mixérem s hnětacím hákem, dokud se všechny ingredience nespojí. Nechte cca 5 minut odpočinout, potom těsto dejte na pomoučenou pracovní plochu a vypracujte pružné nelepivé těsto.

Těsto NENECHÁME kynout, ale hned rozválíme na čtverec, na který přeneseme připravené máslo z lednice, důkladně to těsta zabalíme a rozválíme na obdélník. Snažte se válet pouze jedním směrem. Nyní těsto přeložíme. Jednu stranu obdélníku přehněte ke středu, s druhou stranou udělejte totéž a jako poslední krok složte na sebe.

Těsto uložte na hodinu do lednice, důkladně pomoučete pracovní desku a opět rozválejte do obdélníku. Bohužel bezlepkové těsto kyne rychleji než lepkové a pokud překyne, je to průšvih, takže opravdu nepřekračujte tu hodinu. Při válení můžete zaznamenat, že se na bocích těsto lehce trhá, je to normální jev u bezlepku. Pokud vidíte, že z vrchu nebo ze spodu prosakuje máslo, pomoučete povrch těsta a jemným pohybem ruky mouku zapracujte přes máslo. Když máte obdélník vyváleny, tentokrát přeložte jako papír, který skládáte do polodlouhé obálky, tzn. na třetiny a opět do lednice.

Tento postup zopakujte ještě jednou.

V mezičase si připravte náplň:

  • nastrouhanou kůru z jednoho pomeranče (pokud budete dělat z celé dávky, tak z pomeračů dvou)
  • skořice
  • nějaký druh cukru

Všechny ingredience smíchejte.

Těsto si rozřízněte na polovinu a rozválejte na obdélník o tloušťce cca 0,5cm. Těsto dejte stranou, pracovní plochu posypte hrstí hrubšího cukru, dejte na něho těsto a ještě jednou přejeďte válečkem.

Nyní těsto posypte rovnoměrně směsí z kůry, skořice a cukru.

Začntěte rolovat z jedné strany směrem do středu. V polovině zastavte a rolujte z druhé strany, až se obě strany spojí.

Rozkrájejte cca na 1,5 cm široké kousky, které dejte na plech vyložený pečícím papírem, potřete vajíčkem se všech stran a ještě posypte hrubým cukrem.

Pečte v troubě na 220 stupňů do zezlátnutí.