Suroviny

50 g

rýžové (skleněné) nudle

12 ks

rýžový papír

250 g

mletý vepřový bůček

2 ks

vejce

2 lžíce

rybí omáčka

1 lžíce

cukr

1 hrst

houby Jidášovo ucho

1 hrst

koriandrové stonky

1 ks

cibule

1 ks

velká mrkev

0,5 ks

kedlubna

2 stroužky

česnek

sůl, pepř

rýžový olej na smažení

Postup receptu

Závitky mají stejně jako ostatní recepty také různé varianty. Někdo do nich přidává mungo výhonky, jiný se bez nich zase obejde. Co ale v závitcích nesmí chybět, je koriandr a houby. Velmi důležitou ingrediencí je také rýžový papír. Ten volte spíše měkčí a tenčí. Někdo rýžový papír namáčí ve vodě s cukrem, obyčejné vodě nebo vodě v kombinaci s pivem či vajíčkem – záleží už na každém, co si vybere. Podávat je můžete buď samotné, nebo jsou skvělým doplňkem k různým zeleninovým salátům.

  1. Ze všeho nejdříve si připravte rýžové nudle, které vložte do horké vody a po 2 minutách je sceďte. Po vytažení z horké vody je vložte na 2 minuty do ledové vody, sceďte a položte je na papírové utěrky. Jakmile nudle oschnou, nakrájejte je asi na 3 cm dlouhé nudličky.
  2. Houby vložte do horké vody na čtvrt hodiny. Poté sceďte, vykrojte střed a zbytek nakrájejte na tenké kousky.
  3. Mrkev a kedlubnu nakrájejte na tenké proužky, koriandrové stonky asi na centimetrové kousky a cibuli s česnekem na drobné kostičky.
  4. Vejce důkladně rozšlehejte, přidejte rybí omáčku, pepř, sůl a cukr a opět pořádně prošlehejte.
  5. Do směsi přidejte nakrájené nudle, houby, mleté vepřové maso, mrkev, kedlubnu, koriandr, cibuli, a česnek. Všechno pořádně promíchejte.
  6. Rýžový papír vložte na asi 5 sekund do připravené cukrové vody – do mísy nalijte teplou vodu, nasypte cukr a nechte ho rozpustit. Papír vytáhněte z vody a nechte ho chvíli ležet.
  7. Asi 2 polévkové lžíce připravené směsi vložte na rýžový papír – směs vytvarujte do menšího válečku. Poté rýžový papír složte do jakéhosi „psaníčka“.
  8. Závitky skládejte na talíř nebo na plech – nesmí být moc u sebe a vložte na půl hodiny do lednice. Nakonec je smažte na rozpáleném oleji spojem dolů 5 minut z každé strany. Takto předsmažené závitky nechte vychladnout a uložte je na pár hodin do lednice.
  9. Následně si opět rozpalte olej – teplota musí být vyšší než při prvním smažení. Závitky smažte asi 3 minuty, během procesu je obracejte. Závitky by měly mít zlatavou až lehce nahnědlou barvu. Položte je na papírové utěrky, abyste se zbavili přebytečného oleje.