Suroviny:

1/2 kg

krůtí prsa

špetka

sůl

špetka

pepř

2 PL

hladká mouka na obalení

olej + sádlo na smažení

Těstíčko:

5 ks

vejce

1 bal.

zakysaná smetana

2 hrsti

drcené ořechy

1 bal.

prášek do pečiva

mléko

hladká mouka

sůl

mleté koření

Postup receptu

  1. V surovinách neuvádím množství mouky a mléka, protože každá mouka je jiná a těstíčko má být takové husté jako např. palačinkové.
  2. Krůtí prsa jsem nakrájela na řízky, osolila, okořenila a dala jsem je na 1 hodinu do chladničky.
  3. Připravila jsem si těstíčko. Do mísy jsem dala mouku, přidala jsem vejce, smetanu, sůl, pepř, prášek do pečiva a vše jsem promíchala. Postupně jsem přilévala mléko a když jsem chtěla víc těstíčka, přidávala jsem mouku. Nakonec jsem přidala 2 hrsti drcených ořechů, ale už jsem těsto neředila, protože ořechy nejsou mleté, čili těsto ostalo stejné.
  4. Všechny řízky jsem obalila v hladké mouce a ukládala na sebe. Na pánev jsem dala rozehřát olej a vepřové sádlo 50/50 takže ve stejném poměru. Tuku musí být tolik, aby řízky plavaly a neležely na dně pánve. Postupně jak jsem je namáčela do těstíčka, smažila, tak jsem si připravila plech a ihned jsem je ukládala na plech. Vždy je ukládám tak, aby neležely na plechu vodorovně, ale aby byly částečně ve vzduchu, tím se teplo dostane rovnoměrně všude. Tedy ukládám šikmo.
  5. Troubu jsem nechala vyhřát na 180 st. Řízky se pečou pouze 10 min. Potom troubu vypnu a nechám je tam, pokud budu servírovat na stůl. Ořechy dávají masu při konzumaci “šmrnc”, jsou příjemně opečené. Dnes jsem je podávala s bramborovou kaší a okurkovým salátem. Vyzkoušejte toto nebíčko v tlamičce. Řízky jsou na povrchu od zapečení křupavé a uvnitř křehké. Přeji vám dobrou chuť. Tento recept jsem si upravila takto podle sebe.