SUROVINY

Budeme potřebovat:

500 glístového těsta

Tmavé těsto:

5 ksžloutků

200 gmoučkového cukru

4 lžícepolohrubé mouky

1 bal.kypřící prášek do pečiva

80 gvlašských ořechů

2 lžícepráškového kakaa

sníh z 5 bílků

Krém:

200 gmoučkového cukru

5 lžicpolohrubé mouky

500 mlmléka

300 gmásla

POSTUP PŘÍPRAVY

  1. Listové těsto rozdělíme na dvě stejné poloviny, vyválíme dva stejné pláty. 1. plát upečeme vcelku na plechu s pečicím papírem při teplotě 200 st. a pečeme cca 10 minut. Plech použijeme menší nebo klidně i větší, ale zmenšíme velikost pečicího papíru asi tak na vel. 37 x 23 cm.
  2. 2. plát těsta po rozválení a přenesení na plech s pečicím papírem rozdělíme rádýlkem na stejně velké čtverce a upečeme stejným způsobem jako 1. plát. Já jsem jich měla 12.
  3. Dáme se do přípravy tmavého těsta: v robotu nebo ručním šlehačem vyšleháme do husté pěny žloutky s moučkovým cukrem.
  4. Zvlášť v misce smícháme všechny sypké ingredience, t.z. mouku, kypřící prášek, kakao a jemně nastrouhané ořechy. Tuto sypkou směs vmícháme na střídačku s pevně vyšlehaným sněhem z bílků do žloutkové pěny. Pracujeme se stěrkou nebo vařečkou, už nepoužíváme šlehač.
  5. Těsto nalejeme na stejně velký plech, na kterém jsme pekli listový plát. Troubu si předehřejeme na 160 st. a pečeme asi 15 min. Zkusíme špejlí, zda máme hotovo.
  6. Zatímco nám chladnou všechna upečená těsta, připravíme si kaši: smícháme cukr s moukou, přilijeme mléko a za stálého míchání uvaříme hustou kaši. Chvilku provaříme, odstavíme a necháme zcela vychladnout.
  7. Změklé máslo si překrájíme na malé kousky a vymícháme v robotu nebo ručním šlehačem doběla. Nyní po částech přidáme chladnou kaši a vyšleháme do hladkého krému. Můžeme přidat pár kapek rumové esence.
  8. Polovinu krému rozetřeme na spodní listový plát, na ten pečený vcelku. Na vrstvu bílé náplně přiklopíme kakaový plát (jsou to nervy, ale jde to) a potřeme zbývajícím krémem. Na ten naskládáme upečené listové čtverečky. Polštářky do vrstvy krému trochu zatlačíme, posněžíme moučkovým cukrem a můžeme dozdobit kakaem.