SUROVINY

Těsto:

3 ksvejce
3 lžícekr. cukr
4 lžícepolohrubá mouka
1 lžíceolej
1 lžícestudená voda
1 lžičkavanilková esence
1 kscitron – kůra
jahodový džem na potření

Krém:

400 mlmléka
4 lžícekr. cukr
2 ksžloutky
50 gškrob
2 lžícecitronová šťáva
1 kscitron – kůra
50 gmáslo
3 gželatina

Smetanová vrstva:

250 gsmetanový sýr
100 mlsmetana ke šlehání
3 gželatinacukr dle chuti

Vrch:

150 mlsmetany ana šlehání
3 lžícemoučkový cukr
strouhaná čokoláda na ozdobu

POSTUP PŘÍPRAVY

  1. Bílky vyšleháme do tuhé pěny, přidáme cukr a šleháme, dokud dostaneme lesklou pěnu. Pak přidáváme jeden žloutek po druhém a mixérem spojíme. Přidáme olej a vodu. Vařečkou přimícháme mouku smíchanou s citronovou kůrou a celé těsto ochutíme vanilkovou esencí.
  2. Navrstvíme na plech, který jsme vyložili pečícím papírem a pečeme v předem vyhřáté troubě při teplotě 180 stupňů cca 25 – 30 minut. Po vychladnutí ho překrojíme na polovinu a spojíme džemem.
  3. Smetanový sýr utřeme s cukrem. V druhé misce vyšleháme šlehačku do tuhé pěny a vařečkou přimícháme smetanový sýr s cukrem. V malé misce připravíme želatinu podle návodu na obalu a přidáme ji k smetanovému základu. Smetanovou vrstvu dáme na marmeládou slepené těsto a pěkně uhladíme. Odložíme do lednice a připravíme další vrstvu.
  4. Mléko ohřejeme, přidáme citronovou kůru a necháme přejít varem. Odstavíme. Žloutky vyšleháme s cukrem, přidáme škrob a přidáme trochu ohřátého mléka. Promícháme a celé to vylijeme do horkého mléka s citrónovou kůrou. Na mírném ohni vaříme, dokud hmota nezhnustne. Hustou hmotu odstavíme, přidáme citrónovou šťávu, pak máslo a nabobtnalou želatinu. Promícháme a necháme mírně vychladnout.
  5. Na smetanovou vrstvu navrstvíme krém a pěkně uhladíme. Na vrch navrstvíme šlehačku s cukrem a celý koláč posypeme strouhanou čokoládou.