Potřebné přísady:

Sušenkový základ:

 • 120 g máslových sušenek (já si upekla vlastní máslové sušenky , stačí z polovičního množství a ještě zbyde na mlsání)
 • 60 g másla
 • 1 lžíce třtinového cukru (nebo alespoň cukru krystal)

Borůvkové pyré:

 • 500 g lesních borůvek (lze i mražené)
 • 170 g cukru moučka

Krém:

 • 9 plátků želatiny (zřejmě by stačilo i míň, viz další popis)
 • 250 g mascarpone
 • 200 g cukru (část vanilkového, část moučkového, dala jsem asi 50g domácího vanilkového a 150 g moučkového)
 • 500 g tvarohu
 • 100 g smetany ke šlehání

Postup přípravy:

 1. Dort jsem připravovala v dortové formě s průměrem 20 cm. Lze použít i obruč nastavenou na tentýž průměr a jako dno použít talíř, na kterém budeme dort servírovat.
 2. Sušenky nadrtíme a smícháme s cukrem. Máslo rozpustíme, nalijeme na drcené sušenky, promícháme v těstíčko a napěchujeme na dno formy. Dáme alespoň na půl hodiny ztuhnout do lednice.
 3. Borůvky i cukr dáme do rendlíku, postavíme na plotnu a přivedeme k varu. Na mírnějším ohni pak vaříme a lehce redukujeme asi 10 minut. Pyré necháme trochu zchladnout a přepasírujeme přes jemný cedník (zbytek nevyhazujte,je to škoda, dejte si ho třeba do jogurtu:o))
 4. Přepasírované pyré rozdělíme do tří mističek – do první dáme 4 díly, do druhé 2 díly a do třetí 1 díl (postupovala jsem tak, že jsem do misek dávala postupně vždy 4 lžíce, do další 2 lžíce a do poslední 1 lžíci a ta stále dokola, dokud mi pyré nedošlo).
 5. Mascarpone a cukr vyšleháme do hladkého krému. Pak po lžících zašleháme tvaroh. V druhé míse si do tuha vyšleháme smetanu a opatrně jí přidáme k tvarohovému krému a promícháme do hladka.
 6. Krém si rozdělíme na tři části – každá o váze asi 350 g.

První patro:

 1. Připravíme si 3 plátky želatiny, borůvkové pyré s nejvyšším obsahem (to se 4 díly) a první část krému.
 2. Do mísky nalijeme studenou vodu a dáme do ní plátky želatiny. Necháme bobtnat asi 5 minut.
 3. V rendlíku si ohřejeme borůvkové pyré až k varu. Odstavíme z plotny, želatinu vyndáme z vody, lehce jí vymáčkáme, vložíme do rendlíku a rozmícháme dokud se želatina zcela nerozpustí. Hned přidáme vrchovatou lžíci tvarohového krému a metličkou rozmícháme do hladka. Tuto borůvkovou směs nalijeme do krému a metličkou opět rozmícháme do hladka. Nikdy nelijte horké pyré rovnou do krému, riskujete, že se krém srazí a vytvoří se v něm krupička.
 4. Výsledkem je celkem řídký, tmavě fialový krém.
 5. Krém nalijeme na ztuhlý sušenkový základ (který je pevně obepnutý dortovou obručí) a dáme do lednice minimálně na 2 hodiny (raději 3-4).

Druhé patro:

 1. Připravíme si 3 plátky želatiny (nejspíš by stačily i 2, ale nechtěla jsem riskovat) , borůvkové pyré ze 2 dílů a druhou část krému.
 2. Postupujeme stejný způsobem jako u prvního patra. Vznikne krém o tón světlejší než první patro. Tento krém nalijeme na ztuhlé první patro a dáme opět vychladit alespoň na 2 hodiny.

Třetí patro:

 1. Připravíme si 3 plátky želatiny (tady by zcela jistě stačily jen 2 plátky), borůvkové pyré z 1 dílů a poslední část krému.
 2. Postupujeme opět stejným způsobem, vznikne nejsvětlejší krém, který nalijeme na druhé patro a necháme vychladit alespoň 4 hodiny, ideálně přes noc.

Dokončení:

 1. Ostrým nožem oddělíme dort od boků formy / obruče a sundáme formu (dejte pozor, ať vám spodní část formy neumaže horní patra jako mě a nemusíte celý dort opatrně okrajovat od téhle zamazané vrstvy). Ozdobíme vršek libovolným čestvým ovocem a podáváme.