Doba přípravy: 80 minut + 24 hodin

Množství: 5 malých skleniček medu

Pampeliškový med je jednoduchý, skvěle chutná a nádherně voní. Vyzkoušejte a nebudete litovat. Další dobrota z pampelišek je pampeliškový sirup, na kterém si pochutná celá rodina.

Suroviny:

  • pampeliškové květy cca 500ks
  • třtinový cukr 1,5kg
  • voda 2l
  • BIO citrón 2ks
  • hrst mátových lístků

Postup:

Nasbíráme asi 500ks květů pampelišek. Nejlépe dopoledne, jakmile oschne ranní rosa. Dopoledne jsou totiž svěžejší, čistější a obsahují více pylu.

Doma pampelišky opatrně vysypeme a odstraníme broučky, kterých určitě najdeme hodně. Květy můžete opláchnout, já je neoplachuji, jelikož potom sirup není tak silný.

Očištěné květy dáme do hrnce, zalijeme 2l vody, přidáme nakrájený citrón a mátu. Přivedeme k varu, 15 minut provaříme na mírném ohni a poté necháme v chladnu 24 hodin stát.

Druhý den šťávu přecedíme přes plátýnko nebo plenu. Tekutinu dáme do hrnce, přidáme třtinový cukr, postupně přivedeme k varu a za občasného míchání vaříme asi 1,5 – 2 hodiny, dokud nám med nezhoustne. Množství se vařením zredukuje přibližně na polovinu. Med také ještě zhoustne, až vychladne. Zda nevíme, jestli je už med hotový, dejte si trochu medu do misky a nechte ho vychladnout, pokud je řídký, ještě med vařte.

Pampeliškový med plníme do čistých a suchých skleniček. Med z pampelišek uchováváme v chladnu a temnu. Pampeliškový med a také pampeliškový sirup vaříme každý rok a vždy si moc pochutnáme.

Více o pampeliškách a jak pampelišky působí na naše zdraví, se můžete dočíst v tomto článku.