SUROVINY

Těsto:

7 ks bílky
5 ks žloutky
250 g kr. cukr
200 g mleté ​​oříšky
4 PL strouhanka
1/2 bal. prášek do pečiva
špetka sůl
3 ks dortová oplatka

Krém:

1 plechovka karamelové salko
250 g máslo

Dále:

hrst sekaných ořechů
50 g strouhané čokolády

POSTUP PŘÍPRAVY

  1. Pokud jste si v obchodě nekoupili již zkaramelizované salko, dejte obyčejné do hrnce s vodou a vařte ho i 2-3,5 hodiny (sem tam zkontrolujte vodu v hrnci a plechovku pootáčejte). Plechovka by měla být ponořená celá, aby salko uvařilo rovnoměrně. Po uvaření ho v plechovce necháte vychladnout a až potom ho otevíráme.
  2. Nejdříve si připravíme plech o velikosti 30×40 cm, dno vyložíme dortovou oplatkou. Připravený plech odložíme bokem.
  3. Na suché pánvi opražíme nasekané ořechy. Určitě tento krok nevynechejte, opražené ořechy dodají zákusku výbornou chuť. Odložíme stranou, ať vychladnout.
  4. Bílky vyšleháme se špetkou soli. Když začnou pěnit, začneme přidávat v malých množstvích cukr. Stále šleháme. Když máme hustou lesklou pěnu, postupně přidáváme jeden žloutek po druhém a šleháme. Nakonec přidáme mleté ořechy smíchané se strouhankou a práškem do pečiva. Už pouze ručně promícháme. Pečeme v předem vyhřáté troubě při teplotě 180 stupňů cca 20-25 minut. Nepečte příliš dlouho, aby se těsto nevysušilo.
  5. Máslo vyšleháme do pěny, postupně po lžících přidáváme karamelové salko a šleháme, dokud nedostaneme kompaktní krém. Natřeme na vychladlé těsto a pěkně uhladíme.
  6. Posypeme opraženými oříšky a nastrouháme ještě čokoládu. Odložíme do lednice, ať se lépe krájí a můžeme podávat.