Jaký by to byl život bez čokolády a bez pochoutky, kterou je dort? A co pak bez čokoládových dortů! Upéct takovou pochoutku může být obrovsky složité, ale i geniálně jednoduché. Podle toho, kolik času a práce chcete svému dílu věnovat. To, že je dort rychlý neznamená, že by byl o to méně chutný. Taková nepřímá úměra neplatí. Existuje celá řada výborných a rychlých receptů na čokoládové dorty, které vás nadchnou jak svou jednoduchostí, tak i chutí. Podobně, jako je ten, který vám dnes přinášíme.
Na rychlý čokoládový dort budete potřebovat:
125 g hladké mouky
6 lžic holandského kakaového prášku
2 čajové lžičky prášku do pečiva
½ čajové lžičky jedlé sody
150 g cukru
125 ml mléka
6 lžíce rafinovaného slunečnicového oleje
65 ml horké vody
Na sirup:
185 ml mléka
2 lžíce cukru
Na krém:
175 ml smetany ke šlehání s obsahem tuku 30 – 35 procent
2 – 4 polévkové lžíce práškového cukru
Na polevu:
295 ml šlehačky
7 polévkových lžic nasekané hořké čokolády
Čokoládový dort jsme připravovali na plechu o rozměrech 17 x 22 cm a výšce 6 cm. Pokud chcete, můžete použít kulatou dortovou formu o průměru 20 – 22 cm.
Návod na přípravu:
Do hluboké mísy nasypejte mouku, holandské kakao, prášek do pečiva, jedlou sodu a cukr. Všechny suché přísady řádně promíchejte. Pak přidejte mléko a šest lžic slunečnicového oleje a znovu velmi dobře promíchejte, abyste vytvořili hladké řídké těsto. Během míchání do něj ještě přilijte trochu horké vody a míchejte tak, aby se vám v těstě nenadělaly hrudky. Výsledné těsto je hladké, lesklé a poněkud tekuté.

Těsto vlijte do připravené formy vymazané olejem a vložte do trouby předehřáté na 175 až 180 stupňů Celsia. Můžete těsto také připravit v mikrovlnné troubě. V tom případě však musíte zvolit vhodnou nádobu a na maximální výkon bude jeho příprava trvat 5 – 8 minut v závislosti na konkrétní troubě.

Zda je těsto správně propečené a hotové poznáte podle testu se zapíchnutou špejlí. Pokud špejli z těsta vytáhnete suchou a bez zbytků těsta, máte hotovo a můžete dort vyjmout z trouby. Pokud je špejle mokrá a ulpívají na ní kousky těsta, nechte jej ještě chvíli dopéct.
Po vyjmutí z trouby nechte dort úplně vychladnout.
Mezitím si připravte sirup, kterým napustíte hotový dort. V rendlíku zahřejte připravené mléko a rozpusťte v něm cukr. Vychladlé upečené těsto propíchejte v pravidelných rozestupech špejlí a zalijte jej sladkým mlékem a nechte vsáknout.

Smetanu ke šlehání elektrickým šlehačem vyšlehejte do tuha a v průběhu zpracovávání přidejte i připravený cukr. Šlehejte do té doby, dokud se nezačnou v šlehačce tvořit po vytažení metel špičky. Ušlehanou šlehačku rozprostřete na povrch dortu a dejte do ledničky vychladit zhruba na půl hodiny.

Zatímco dort chladne v lednici, připravte si čokoládovou polevu typu ganache. Smetanu nalijte do rendlíku a přiveďte téměř k varu. Poté odstavte ze sporáku a přidejte nasekanou čokoládu, kterou nechte minutu až dvě rozpouštět a promíchejte, dokud se všechny kousky čokolády nerozpustí a nedostanete hladkou temně hnědou čokoládovou polevu. Tu pak nalijte na povrch dortu a nakláněním formy rovnoměrně rozprostřete po jeho povrchu.

Nakonec vraťte dort opět na hodinu až dvě do lednice ztuhnout a s velkou radostí podávejte.Dobrou chuť.