zemiakovy_salat
Tradičný zemiakový šalát

Vianoce bez zemiakového šalátu si vie predstaviť málokto. Poznám veľa receptov na zemiakový šalát – s varenými vajciami, rakúsky, s vývarom, so šunkou, dokonca s kyslou rybou, s cukrom a octom, ale len jeden šalát robím na vianočné sviatky – tradičný. Tak Vám ho ponúkam.

Množstvo zemiakov závisí od toho, koľko ľudí sa stretne pri vianočnom stole. U nás sa robí v jednej mise, ktorá je vyhradená len na šalát. Zmestí sa tam asi 3 – 4 Kg šalátu.

Potrebujete:

2 – 3 kg menších zemiakov, najlepšie rovnako veľkých, aby sa rovnomerne uvarili. Zemiaky sú dôležité. Vyberajte si zemiaky na šalát a menšie. Uvaríme ich v slanej vode dobre umyté. Ja ich čistím kefkou. Vydličkou zistíte, či sú dosť mäkké. Ak vydlička ľahko vojde do zemiaka, sú hotové. Nesmú sa rozvariť! Necháme úplne vychladnúť. Ak sú teplé, šalát bude mazľavý.

2 konzervy sterilizovaného hrášku. Hrášok scedím.

2 väčšie mrkvy očistím a celé uvarím. Keď sú mäkké pokrájam na úhľadné malé kocky. Môžete použiť aj mrazenú, len tá je nakrájaná na dosť veľké kocky. A to nemáme radi.

1/2 kg cibule. Cibuľu očistím, prekrojím napoly a každú polovicu ešte na polovicu. Ak je cibuľa veľká, tak ju nakrájam aj na viac dielikov. Nakrájam na tenko.

7 dcl pohár kyslých uhoriek nakrájame na drobné kocočky, ako mrkvu. Môžeme aj drobnejšie.

2 – 3 malé majonézy, alebo jednu veľku. Šalát nesmie byť suchý.

Do misky na šalát nakrájam malé, uvarené zemiaky na kocky. Pridám cibuľu, mrkvu, hrášok, uhorky, majonézu. Ochutím soľou, čiernym korením a nakoniec pridám jednú kyslú smotanu. Je ľahšia ako majonéza. Pridám trochu precedeného nálevu z kyslých uhoriek. V náleve je chuť cukru, octu, korenia, kôpru, chrenu, mrkvy, všetkého, čo ste do neho dali. Opatrene zamiešame, aby sa zemiaky nerozpadli.

Ak sa vám zdá ešte suchý, prilejte nálevu, alebo malú kyslú smotanu. Necháme odstáť. Najlepší šalát je na druhý deň, keď všetky chute vsiaknu a potom ho môžete ešte dochutiť.

A k nemu čerstvá ryba, alebo rezeň. Kto ako dodržiava tradície. Dobrú chuť